Energicky úsporná a teplá instalace oken

V době neustále rostoucích cen plynu, elektřiny a pohonných hmot se stále více investorů rozhoduje pro modernizaci svých domovů, která je nejlepším způsobem ke snížení tepelných ztrát a je důležitá pro rozpočet domácnosti. Důležitým prvkem tepelné modernizace je kromě výměny zdroje vytápění a zateplení také výměna stolárských výrobků, zejména oken. Nová okna, která nahradí staré a netěsnící výrobky, mohou obyvatelům výrazně zvýšit komfort bydlení.
 

Okno je vystaveno atmosférickým vlivům včetně tlakových sil a sacích sil větru. Proto musí být spojení mezi oknem a stěnou těsné a bezpečné. Zdanlivě neviditelné prvky, jako jsou spojky, mají výrazný vliv na bezproblémové používání okna po celou jeho životnost. Bez ohledu na velikost a materiál oken by měla tvořit jednotný systém se stěnou budovy. Jednou ze základních činností ovlivňujících dosažení tohoto efektu je správné mechanické spojení konstrukce oken s konstrukcí stavby.

Klíčovou otázkou při montáži okna nebo dveří je výběr vhodného mechanického spojovacího prvku a jeho délky. Techniky upevňovacích prvků Klimas Wkręt-met jsou přizpůsobeny různým typům instalace.

Instalace mimo otvor – KPS-FAST-S / KPR-FAST-K

Kvalitně provedená montáž, která spočívá v posunutí okna za líc stěny pomocí speciálních konzolí nebo vodítek, minimalizuje riziko tepelných mostů a umožňuje snadnou výměnu dřevěné konstrukce. V takovém případě jsou nepostradatelným prvkem systému správně zvolené rámové čepy typu KPS-FAST-S a KPR-FAST-K. Typ a rozměry spojovacích prvků i jejich umístění je nutné vždy přizpůsobit rozměrům zárubně a doporučením výrobce stolárských výrobků.

Instalace do okenního otvoru – WHO/WHOW

Obecně platí, že v jednovrstvých stěnách jsou okna osazena uprostřed tloušťky stěny, zatímco v dvouvrstvých stěnách s tepelněizolační vrstvou 15-20 cm co nejblíže k vnějšímu okraji stěny. V případě dvouvrstvých stěn, kde izolace přesahuje 20 cm, je možné stolárské výrobky instalovat mimo stěnu, v zóně izolace. Ve třívrstvých stěnách by měla být okna instalována přímo do izolační vrstvy, mezi nosnou stěnu a fasádní stěnu.

Při montáži do střední části okenního otvoru přes příslušné montážní otvory v rámu v pevných základech se doporučuje použít tvrzené samovrtné šrouby pro zárubně WHO. Tyto šrouby jsou vybaveny závitem se štěrbinou, který zaručuje spolehlivé a trvanlivé upevnění ve zdivu (beton, keramické a silikátové cihly) i v dřevěném podkladu, a kuželová hlava zajišťuje stabilní uložení v PVC. Na druhé straně pro montáž dřevěných profilů se doporučuje použít šroub WHOW s válcovou hlavou, která zaručuje co nejnižší vyčnívání hlavy a zároveň její bezpečné usazení.

Pokud je okno na vnějším okraji stěny a je s ní v jedné rovině, doporučuje se použít spojku pro zárubně LO. Jde o kvalitní spojovací materiál vyrobený z pozinkované oceli. Při montáži vždy pamatujte na dodržení minimálních vzdáleností od okrajů, abyste předešli poškození stěny a zajistili optimální přenos zatížení.

Před zahájením montážních prací musí být okenní otvor také řádně připraven, tj. vyrovnán, očištěn od prachu a nečistot a natřen penetračním nátěrem. Je také důležité důkladně jej změřit, aby se předešlo tomu, že okno bude příliš malé nebo příliš velké vzhledem k rozměrům zárubně. Bez ohledu na umístění výrobku je důležité použít výrobcem doporučený počet kotev a použít vhodné konzoly nebo odpovídající montážní systémy.

typy_okien Způsoby a kvalita těchto spojů budou mít vliv na funkčnost stolárských výrobků, které jsou vystaveny teplotním rozdílům, zatížení vlastní hmotností, vnějším silám od tlaku a sání větru a provoznímu zatížení při používání. Bez ohledu na typ zatížení (vlastní hmotnost okna nebo tlak a sání větru) by správný počet a kvalita použitých spojovacích prvků měly zaručit, že budou veškerá zatížení přenesena na stavební konstrukci, aniž by se změnila funkčnost instalovaných výrobků. Správná montáž by měla být provedena v souladu se stavebními předpisy a směrnicemi výrobce dveřních a okenních stolářských výrobků.