Jak postavit pergolu

Plamének, vistárie nebo možná trochu domáčtější hrachor vonný? Tyto rostliny spojuje nejen jejich neodolatelné kouzlo, které potěší oko každého zahradnického nadšence, a ohromující vůně květů, ale také to, že každá z nich ráda šplhá. Jistě, můžete se omezit na jejich vysazení u stávajících vertikálních struktur, jako jsou terasy nebo balkony, ale proč? Působivé liány začnou rychle nakukovat do našich oken a hmyz v nich žijící nemusí být vítaným hostem v našich kuchyních a obývacích pokojích. Co tedy dělat, abyste si užili květy vistárie nebo plody vinné révy, aniž byste museli instalovat sítě proti hmyzu na každé okno? Rada je jednoduchá – postavte si zahradní pergolu.
 

Není čeho se bát, pokud máte trochu tesařského umu, taková dřevěná pergola by pro vás neměla být příliš velkou výzvou. Nemusíte hned provádět obrovskou stavbu, zahradní pergola může být jednoduše malou oporou pro jednu popínavou rostlinu. A pokud se cítíte dostatečně zručně, můžete postavit velkou pergolu, kterou lze za slunečných dní využít jako stinný altán.

Obě možnosti mohou být krásným dekorativním prvkem ve vaší zahradě, ale než se rozhodnete vytáhnout z dílny desky a trámy, dobře si rozmyslete umístění a velikost projektu. Stojí za to zohlednit orientaci pozemku vůči světovým stranám – některé rostliny, například vinná réva, milují slunce, zatímco jiné, jako popínavá hortenzie, dávají přednost polostínu. Mějte na paměti i kvalitu půdy a zavlažování na vybraném místě, protože některé rostliny nebudou v jílovité půdě dobře růst. Jakmile se rozhodnete, je čas vybrat správné místo ve vaší zahradě – pokud nestavíte malou konstrukci, kterou lze snadno přemístit. Pro větší zahradní pergolu bude nutné použít kladivo a kotvy, které pevně upevní hlavní sloupy stavby. V této fázi se vám bude hodit vodováha a provázky, které vám pomohou udržet roviny vertikálně i horizontálně a nakonec vytvořit stabilní konstrukci.

Kladivo, pravítko a vodováha jsou jen některé z nástrojů, které budete potřebovat ke stavbě pergoly. Dále budete potřebovat přímočarou pilu, šroubovák a úhlovou brusku, pilníky, brusný papír různých hrubostí, štětce na nanášení impregnace a samozřejmě vruty do dřeva a tesařské spojky, které budou odpovědné za stabilitu celé konstrukce. O upevňovacích systémech si povíme později, zatím se vraťme k postupu prací.

Pokud už máte nářadí připravené, je čas začít s prací se dřevem. Při přesném dodržování zadaných rozměrů byste si měli připravit konstrukci z desek a hranolů, přičemž je důležité dbát na jejich správnou velikost. U větších konstrukcí zvažte, jakou zátěž budou muset hlavní sloupy unést. Zde se také vyplatí zamyslet, z jakého dřeva chcete pergolu postavit. Specialisté doporučují akát, který je mimořádně odolný vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, ale stejně dobře poslouží i tvrdé dřevo jako dub nebo buk. Běžnější a cenově dostupnější řešení je borovice, i když je třeba mít na paměti, že její dřevo je poměrně měkké. Někteří nadšenci mohou sáhnout po exotickém dřevu, jako je jatoba nebo teak, což ovšem posune stavbu do kategorie luxusních produktů.

Pokud máte umělecké sklony, můžete v této fázi vyzkoušet dekorativní šablony, které jsou vyřezány z hrubého kartonu, a později je obkreslit na části desek. Přesný tvar pak vyříznete lupénkovou pilkou. Na horní desky budoucí pergoly doporučujeme vyřezat drážky, které vám pomohou pevně spojit konstrukci. Před samotnou montáží použijte brusku, brusný papír a pilníky (například k začištění vyřezaných drážek), abyste dosáhli hladkého povrchu dřeva. Očištěné a oprášené desky je nyní možné natřít impregnačním přípravkem, který ochrání dřevo před vlhkostí a růstem mikroorganismů.

Když je dřevo připravené, může začít montáž. Zde se vám budou hodit znalosti o vrutech do dřeva, protože podle typu upevnění je vhodné použít speciální výrobky. Klimas Wkręt-met nabízí různé tesařské vruty, včetně stavebních vrutů s talířovou hlavou. S jejich pomocí jsou upevněny trámy pergoly, které jsou zapuštěny do kotvení připraveného předem. Příčné desky, které zpevní celou konstrukci, se upevňují jednou do drážky a podruhé pomocí tesařských spojek Klimas Wkręt-met z pozinkované oceli a speciálně navržených vrutů WKLC. Tyto vruty jsou novinkou a představují zajímavou nabídku firmy. Stolářské vruty WKCP a WKCS s hlubokou hlavou TX se skvěle hodí ke spojování dřevěných prvků v konstrukcích, zejména proto, že není potřeba předvrtávat otvory. Velkým vylepšením je frézovací hrot vrutů od společnosti Klimas Wkręt-met, který díky speciálním řezným zářezům a dvojitému závitu na hrotu usnadňuje práci, protože upevňovací prvky se snadno zařezávají do dřeva již od prvního otáčení. Aby byla pergola stabilní, je nutné, aby byly spojované prvky pevně utaženy a přesně k sobě přiléhaly. V této fázi jsou tedy nejlepší volbou právě zmíněné tesařské vruty, které jsou navrženy pro spojování například stěn rámových domů. Pro masivnější konstrukce jsou k dispozici dlouhé vruty do dřeva, zatímco pro exotické dřevo nabízí Klimas Wkręt-met speciální nerezové vruty na podlahy a terasy, které zaručují optimální pevnost spojů.

Jakmile pergola stabilně stojí na zahradě, je čas na dokončovací práce. Do sloupů můžete přišroubovat háčky, přes které bude protažen provázek. Vinná réva se tak bude mít čeho chytit a její větvičky poskytnou v horkých dnech vytoužený stín. Nyní zbývá poslední otázka, a tou je výběr správných rostlin. Podle orientace pergoly vůči světovým stranám, slunečnímu záření a typu půdy bude každé pergole vyhovovat jiný druh rostlin. Základní podmínkou jejich správného růstu je však dostatek slunce. Ať už máte pergolu na slunné jižní straně nebo ve stinnější severní části pozemku, vaše zahrada může být plná květů. Nejzásadnější je správný výběr rostlin, a pokud je vaše konstrukce spíše v polostínu nebo stínu, zvolte břečťan, popínavou hortenzii, podražec nebo japonskou vikli. Tyto rostliny se budou cítit skvěle na stinných místech a potěší oko tmavě zelenými listy nebo jemnými voňavými květy. Pokud si užíváte polední slunce ve vaší zahradě, je ideální čas osázet pergolu plaménkem, vistárií nebo citronovou meduňkou. A pokud dáváte přednost krásně zbarveným listům před květy, zvolte loubinec pětilistý nebo aktinidii stříbrnou, která kromě pestrobarevných listů plodí ovoce připomínající malé kiwi. I když nejsou kulinářsky příliš atraktivní, v zahradě vypadají skvěle.