Sádrokartonové podhledy jsou jedním z nejčastěji používaných řešení při rekonstrukcích v našich domech a bytech. Není divu, náklady na jejich instalaci jsou mnohem nižší než odstraňování starých omítek, zhotovení nové omítky a aplikace omítky. Za pár ztracených centimetrů prostoru získáme dokonale hladký, rovný strop.
Je zde však drobné „ale“, a to ohledně nosnosti. Zatímco na klasickou cihlovou klenbu můžeme bez obav připevnit i masivní lustr, sádrokarton v tomto směru vyvolává určité obavy. Jsou tyto obavy oprávněné, nebo se nemusíme obávat instalace na zavěšený strop?
Vše závisí na zátěži, kterou plánujeme připevnit na strop ze sádrokartonu. Průměrný malý lustr by neměl vážit více než kolem 5 kilogramů, ale ten ve stylu glamour, plný křišťálů a dalších drobností, může vážit až dvojnásobek. Nesmíme zapomenout, že těžké jsou i skleněné stínidla nebo kované ramena, která jsou typická pro módní loftové interiéry. Stejně tak lustry ve vintage stylu bývají těžké podle toho, z jakých materiálů jsou vyrobeny. Hmotnost takového svítidla může dosáhnout až dvaceti kilogramů, proto je důležité zkontrolovat údaje na štítku nebo v montážním návodu, který dodává výrobce osvětlení.
Předtím než začnete instalovat těžký lustr na zavěšený strop, dbejte především na svou bezpečnost. Vypněte příslušnou pojistku a pomocí testeru se ujistěte, že v drátech, se kterými budete pracovat, neprochází proud. Pamatujte také, že světelný kabel bývá obvykle veden směrem ke zdi, kde je umístěn vypínač – to je jen připomínka, než začnete vrtat otvory.
Sádrokarton je specifický materiál, proto instalace svítidla na zavěšený strop vyžaduje použití vhodných upevňovacích prvků. Samozřejmě se můžete pokusit najít rám, ke kterému jsou sádrokartonové desky připevněny. Upevnění lustru na rám, který drží na kotvách připevněných ke stropu, je v takovém případě dobrým řešením. Bohužel to není vždy možné, a proto Klimas Wkręt-met nabízí spolehlivé hmoždinky do sádrokartonu typu molly, které jsou ideální pro montáž i těžkého lustru na zavěšený strop. Tip: Neocenitelným pomocníkem při jejich montáži jsou kleště HT-1, které nejen odstraňují chyby při zapouštění molly hmoždinek do sádrokartonu, ale také výrazně zlepšují a urychlují samotný montážní proces.
Co se týče typů spojovacích prvků vhodných pro osvětlovací prvky, Klimas Wkręt-met nabízí nejčastěji používané typy hmoždinek, tzv. deštníky. Tyto ocelové hmoždinky vděčí za svůj elegantní název charakteristickým křídlům, která se po průchodu sádrokartonem rozvinou a vytvoří pevnou fixaci jako námořní kotva. Stojí za to jim svěřit instalaci těžšího lustru, protože úspěšně udrží až 20kilogramové svítidlo. Deštníkové hmoždinky mohou být zakončeny háčkem, což se v případě některých typů lustrů ukazuje jako výhodné pro montážníka.
Důležité!
Kromě toho, když vás masivní nebo efektní lustr již stál hodně, nevyplatí se šetřit na příslušenství používaném k jeho zavěšení. Vyberte si osvědčené produkty vyrobené z kvalitních materiálů, abyste si mohli užívat efekt krásně osvětlené místnosti bez obav. Na závěr nezapomeňte lustr důkladně vyčistit a ošetřit vhodným čisticím prostředkem, který mu dodá dokonalý křišťálový vzhled a antistatickou ochrannou vrstvu.