Teplý a bezpečný dům s upevňovacími prvky KLIMAS pro upevnění tepelné izolace stěn v systémech ETICS

Zateplení budovy zvenku zaručuje teplo jejím obyvatelům a výrazné snížení nákladů na vytápění. Díky správně zhotovenému zateplovacímu systému získá dům dobrou tepelnou izolaci, která zároveň minimalizuje jeho přehřívání v horkém počasí.

Co je to zateplení stěn – systémy ETICS

Zateplení vnějších stěn je způsob, jak zvýšit energetickou účinnost budov. Dobře zateplený dům znamená nejen nízké energetické ztráty a nižší náklady na vytápění, ale především je to interiér, který je v zimě teplý a v létě chladný, protože nejdůležitější úlohou izolace je tepelná ochrana a ochrana před nepříznivými vlivy prostředí, např. hlukem. To staví výrobce tepelných izolací před mnohé výzvy. Splnění přísných požadavků, spolehlivost a dlouhá životnost jsou nejdůležitější i z hlediska spojovacího materiálu. Vnější stěny se izolují tak, že se na ně nalepí vrstvený tepelněizolační systém, přičemž každá vrstva plní v systému specifickou funkci.

Příprava podkladu

Trvanlivost celého zateplovacího systému závisí na kvalitě podkladu. Proto je nutné věnovat pozornost jeho hodnocení a přípravě. Je třeba si uvědomit, že starý dům se vytápí jinak než novostavba. Před zateplením staré stavby s neomítnutými cihlovými stěnami je nutné stěny opláchnout proudem vody a vyplnit dutiny a příliš hluboké mezery mezi cihlami, bloky nebo dutými tvárnicemi maltou. Stěnu je vždy nutné natřít penetračním nátěrem.

Ze stěny pokryté omítkou je nutné odstranit veškeré nečistoty. Pokud je vlhká nebo plesnivá, nejdříve odstraníme příčiny tohoto stavu. Popraskanou nebo odpadávající omítku odstraníme. U novostaveb stačí stěny vyčistit bez nutnosti renovace.

Instalace tepelněizolační vrstvy (zateplení)

Suterén budovy. Se zateplením základů začínáme po dokončení svislé izolace. Soklovou část budovy odděluje od fasády tzv. startovací profil – startovací pás. Pod úrovní terénu se izolace stěn sklepů provádí z polystyrenu s vyšší hustotou. To chrání hydroizolaci před mechanickým poškozením způsobeným tlakem zásypové zeminy.

Stěna budovy. Způsoby zateplení se liší podle typu stavebního materiálu použitého při stavbě budovy (dřevěné, cihlové nebo srubové domy). Základní metody zateplení stěn zvenku jsou:

  • zateplení stěn v systémech ETICS
  • zateplení v systému větraných fasád

Spojovací prvky Klimas Wkręt-met v systémech ETICS

Inovativní upevňovací prvek pro upevnění tepelné izolace stěn je kombinací více vlastností, které společně zaručují efektivní a bezpečnou montáž a životnost celého systému ETICS.

Bezproblémový a spolehlivý? FIXPLUG!

Upevňovací prvky v tepelněizolačních systémech musí být multifunkční. Jedním z jejich úkolů je přenášet z podkladu příslušné trhací síly, které jsou způsobeny sacími silami větru. Kromě toho musí upevňovací prvek zabránit protažení tepelněizolačního materiálu přes přítlačnou desku upevňovacího prvku, měl by správně přitlačit materiál k podkladu, vyztužit celý systém a zajistit správnou bodovou tepelnou vodivost. Upevňovací prvky pro tepelnou izolaci by měly omezit vznik tepelných mostů v místech instalace a jejich důležitou vlastností je i ochrana celého zateplovacího systému před poruchou, která může být způsobena ztrátou přilnavosti nebo únosnosti lepicí vrstvy a kompenzací sil vznikajících na fasádě v důsledku denních teplotních výkyvů.

fixplug-8FIXPLUG 8 

FIXPLUG splňuje všechny tyto požadavky. Upevňovací prvek má plastové vřeteno vyztužené skelnými vlákny, díky čemuž se vyznačuje vysokou pevností a neláme se při montáži při pokusu o zatlučení. Teleskopická konstrukce upevňovacího prvku FIXPLUG zaručuje správné osazení v podkladu a zapuštění přítlačné příruby v izolačním materiálu, což výrazně usnadňuje kladení výztužné sítě na fasádu. Navíc není nutné použít silnou vrstvu lepidla k vyrovnání povrchu a skrytí přítlačných objímek upevňovacích prvků, které nejsou v jedné rovině s tepelněizolačním materiálem. Montáž je bezproblémová a spolehlivá.

Upevňovací prvek se vyznačuje také speciální 4-cestnou konstrukcí dilatační zóny, díky čemuž získává velmi vysokou nosnost a zaručuje spolehlivé upevnění polystyrenu v materiálech ve všech kategoriích podkladu (ABCDE) podle ETAG014: v betonu, plných i dutých stěnách, pórobetonu, betonových prvcích na lehkém kamenivu. Díky takové konstrukci, dilatační zóně a zesílenému trnu je nosnost upevňovacího prvku srovnatelná s nosností upevňovacích prvků s ocelovým trnem. Jeho jednoduchost použití se zvyšuje, když se FIXPLUG dodává kompletní (předem smontovaný).

 

 

 

 FIXPLUG 8

wktherm-8 

WKTHERM 8 a WKTHERM S 8

Zatloukací upevňovací prvek WKTHERM 8 a šroubovací upevňovací prvek WKTHERM 8 S s ocelovým trnem a ultrakrátkou dilatační zónou umožňují dosáhnout maximální pevnosti upevňovacího prvku s minimem práce a nákladů spojených s používáním zařízení. Upevňovací prvek je určen pro upevnění polystyrenu a minerální vlny do podkladů, jako je beton, plná keramická cihla a silikátové cihly, keramický blok.

Speciální, prodloužená hlava ocelového trnu je pokryta materiálem, který jej chrání proti korozi.

Objímka upevňovacího prvku WKTHERM je navržena pro zvýšení tuhosti přítlačné desky. Upevňovací prvky jsou předem smontované: to zaručuje, že komponenty upevňovacích prvků budou vždy správně zvoleny.

 

 

 

 WKTHERM 8

 

eco-drive-8 

ECO-DRIVE 8, ECO-DRIVE S 8 – pro polystyren, ECO-DRIVE W – pro minerální vlnu

Univerzální šroubovací spojka s ocelovým trnem a teleskopickou přítlačnou deskou pro upevnění polystyrenu v lehkých materiálech, jako je keramický blok nebo pórobeton – zašroubování trnu zabraňuje rozpadnutí konstrukce a zaručuje nejvyšší pevnostní parametry.

Spojením teleskopické konstrukce s deskou prořezávající tepelněizolační materiál se zkrátil čas montáže. S ohledem na ochranu životního prostředí produkt nevyžaduje použití plastových fréz WK-FT (pro zapuštěnou instalaci) – tímto způsobem je zcela eliminován problém znečištění prostředí prachem z polystyrenu.

Upevňovací prvek se používá pro zapuštěnou montáž. Je vybaven systémovým polystyrenovým kotoučem. Eliminuje se tím vznik bodových tepelných mostů a zároveň se zvyšuje estetika vnější izolační vrstvy.

Ověřené produkty určitě usnadní celý projekt a konečný výsledek potěší nejen oko, ale i peněženku. Před zahájením práce je třeba pamatovat na výběr správných produktů a technologií, stejně jako dodavatele. Při dodržení doporučení výrobce a správném provedení práce je důležité, aby si člověk v létě mohl užívat chládek a v zimě trávit dlouhé večery v našem kouzelném domě, kde bude teplo, bezpečno a ticho.

 ECO-DRIVE 8

 

 

 

 

Zateplení stěn – na co si dát pozor:montaz_zateplenia

  • staré budovy – v nichž se provádí rekonstrukce, a novostavby, kde se zateplení obvykle navrhovalo již při stavbě
  • podklady – u novostaveb většinou nejsou problémem a je třeba je jen očistit od případných nečistot. Problém nastává u starých budov, které jsou často pokryty zeslabenou omítkou, špínou, mechem či jiným nátěrem. V takovém případě je nutné věnovat pozornost správné přípravě podkladu, protože následkem špatné přípravy stěny může dojít k uvolnění celého zateplovacího systému.
  • tepelněizolační materiál – polystyren nebo minerální vlna
  • tloušťka tepelné izolace – parametr, který popisuje tepelněizolační vlastnosti celé příčky, je součinitel prostupu tepla (U). Čím nižší je jeho hodnota, tím lépe příčka izoluje. Tento součinitel závisí především na tloušťce materiálů tvořících příčku a jejich vlastnostech popsaných součinitelem tepelné vodivosti lambda. Čím menší je parametr lambda daného materiálu, tím lepší tepelněizolační vlastnosti tento materiál má. Čím tlustší je vrstva izolace, tím nižší je koeficient prostupu tepla.
  • montáž povrchových nebo zapuštěných upevňovacích prvků – tato etapa prací je důležitá, protože má přímý vliv na bodový součinitel prostupu tepla příčkou.

 

Důležité!

  • Použití nevhodného upevňovacího prvku může vést ke vzniku dodatečných tepelných mostů.
  • Příliš malý počet použitých upevňovacích prvků může oslabit systém v případě jeho selhání.
  • Příliš hluboká instalace spojky do tepelněizolační vrstvy a její následné přelepení větším množstvím lepidla způsobí na fasádě viditelné body, tzv. „efekt berušky“, který má za následek nehezký vzhled fasády při rychlých změnách teplot a vysoké vlhkosti vzduchu.
  • V okrajových zónách (na rozích budov a kolem okenních a dveřních otvorů) by se měl zvýšit počet upevňovacích prvků.
  • Upevňovací prvky by měly být instalovány nejméně 24 hodin po dokončení upevňování izolačních desek.
  • Práce by měly být prováděny při teplotě +5 až +25 °C.
  • Upevňovací prvek by měl být instalován v lepicí zóně pro upevnění tepelněizolační desky.